کد خبر: ۹۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۶
ملاقات با ب‌ام‌و E34 و مرسدس بنز W124
ب‌ام‌و E34 و مرسدس بنز W124 دو خودوریی که اگر صد سال هم از تولیدشان بگذرد هیچ گاه خسته کننده و کهنه نمی‌شوند و هنوز هم میراث‌دار اصالت و دوران اوج صنعت خودرو در جهان هستند. وقت آن رسیده است که ما هم کمی غرق در آن سال‌های طلایی شویم.
نبرد بی پایان

  اصالت به زبان ژرمن

در خانواده مرسدس‌بنز اتاق W124 به عنوان نخستین مرسدس E کلاس رسمی، یکی از شاهکارهای طراحی تاریخ این شرکت آلمانی محسوب می‌شود. سادگی بصری مثال‌زدنی، کارایی فوق‌العاده و کهنه نشدن بصری این اتاق، شاید تنها بخشی از ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد این مدل از مرسدس‌بنز باشد که به دست توانای اسطوره طراحی دنیای خودرو یعنی رونو ساکو و تیم خلاق‌اش شکل گرفت.

W124 از سال 1984 تا 1996 با تغییراتی اندک و یک فیس‌لیفت جزئی روی خط تولید قرار داشت و با وجود گذشت 21 سال از پایان تولید آن، همچنان چشم‌نواز و خاص است. طراحی و فرم بدنه، خلاف فرم جعبه‌ای‌، با دقت و وسواس فراوانی شکل گرفته است. سطوح تخت و شکل‌های حساب‌شده بدنه، خط شانه قوی، گلگیرهایی با حجم ساده اما عضلانی، ترکیب متناسب تایر و بدنه، پز یا Stance مقتدرانه خودرو به‌ویژه از نمای کناری، سادگی حجم کلی بدنه همه و همه از W124 مجسمه‌ای ستودنی و زیبا ساخته بود که کم‌تر استایلی در آن دوره قابلیت رقابت با آن را داشت.

بد نیست بدانید ضریب درگ 0.29 در این مدل، به ویژه در نسخه‌ای که با تایرهای باریک معرفی شد، یکی از رکوردهای آیرودینامیک آن زمان دنیای خودرو بود. این سادگی فرم در نمای عقب خودرو و در ناحیه صندوق عقب، شکلی چند بعدی به ویژه در ناحیه در صندوق عقب به وجود آورده بود که شاید بتوان آن را نقطه عطف طراحی W124 دانست. گذشته از تمامی ویژگی‌ها، ظاهر کلی این مدل نزدیکی بسیاری به برادر کوچک‌تر یعنی مرسدس190 و برادر بزرگ‌ترش، کلاسS(W140) داشت و از این نظر هویت خاص و متفاوت مرسدس‌بنز را می‌توانستید در تمامی اعضای یک خانواده به راحتی مشاهده کنید. در واقع W124 دنباله‌روی فلسفه طراحی آن زمان مرسدس بود که شعارش «سادگی، ماندگاری و تفاوت» بود. این شعار و طرز تفکر تیم طراحی در شکل‌دهی کابین و داشبورد خودرو نیز نمودی عینی داشت. به عبارتی، با وجود سادگی طراحی داشبورد، رودری‌ها و صندلی‌ها، اولین نکته قابل‌توجه ارگونومی بسیار عالی تک‌تک اجزای کابین با کاربر یا همان سرنشینان خودرو بود. بد نیست بگوییم W124 در سال 2012 به عنوان یکی از طراحی‌های ماندگار قرن توسط انجمن طراحان خودروی آلمان انتخاب شد و در توصیف این کلاس از مرسدس به همان خط شانه (Shoulder Line) معروف این مدل به عنوان یکی از خاص‌ترین جزییات در طراحی بدنه‌اش اشاره شده بود.

 نبرد بی پایان

E34 سومین نسل از سری5 ب‌ام‌و محسوب می‌شود و سری5 یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین سری‌های ب‌ام‌و است. پس چندان عجیب نبود اگر بدانیم ایده اولیه این مدل توسط «ارکول اسپادا» طراح مطرح در سال 1982 ترسیم شد. وی با سرپرستی مدیر طراحی وقت ب‌ام‌و و «کلاووس لوف» در سال 1983 به کانسپت‌هایی رسید، اما این «جی مایز» بود که در میانه سال 1985 طرح E34 را نهایی کرد. جی مایز یکی از بزرگان دنیای طراحی و مدیر اسبق تیم طراحی فورد است. سبک طراحی سری5 در آن زمان بر اساس تفکری مشابه با مرسدس و البته سبک مورد پسند زمان خود شکل گرفته بود. یک سدان کشیده با خط‌های افقی روی بدنه که حس بزرگی و عظمت بیش‌تری به این مدل می‌بخشید. در کنار چهره متمایز ب‌ام‌و و با جلوپنجره خاص‌اش، E34 مانند مرسدس طراحی ساده، اما پخته و ریشه‌دار داشت و شاید نکته‌ای که آن را از مرسدس کلاسE متمایز می‌کرد، چهره جسورتر و شیطنتی پنهان بود که در پس آن حجم سنگین و موقر می‌توانستید مشاهده کنید. دماغه کشیده و چراغ‌های دایره‌ای‌شکل جلو که در کادری چهارگوش خود را به راحتی نشان می‌دهند و جلوپنجره‌ای که با خط‌هایی آشکار، امتدادشان روی در موتور با شیشه‌جلو کشیده می‌شد، همه و همه سعی در نمایش خشونت پنهان این سدان زیبا داشت. با نگاهی دقیق به پیکره سری5، شاید نتوان غلظت ماندگاری کلاسE را در آن مشاهده کرد، اما بی‌شک روح اصیل ژرمن‌ها به راحتی خود را در پس حجم استوار و کارکتری نافذ نشان می‌دهد. در آن زمان ب‌ام‌و همچنان به ویژگی‌های خاص و نکات ریز طراحی کابین نیز توجه خاصی داشت و چرخش چند درجه‌ای کنسول میانی به سمت راننده برای دسترسی و ارگونومی بهتر بود. ضمن اینکه با قرارگیری پشت فرمان شما با داشبوردی پهن، ساده و زیبا روبه‌رو بودید که هیچ‌گاه شما را گیج و خسته نمی‌کرد. طراحی صندلی‌ها در هر دو خودرو در زمان خودشان یکی از راحت‌ترین‌های کلاس خود بود و امروز نیز همچنان خاص و راحت است و مانند پدری است که فرزند خود را در آغوش می‌گیرد. به لطف تکنولوژی آن زمان، دید شما به اطراف تقریبا بدون هیچ مشکلی بود، زیرا نه ستون‌های پهن و عریض داشتید و نه پیکره‌ای عضلانی و بوتاکس‌شده مانند خودروهای امروزی. در هر دو خودرو راحتی کاربری در حد اعلای خود رعایت شده، هر چند به نظر می‌رسد مرسدس وسواس بیش‌تری روی راحتی سرنشینان و حس آرامش آن‌ها داشته است. حال آنکه این سری5 بود‌ که اندکی سختی و چاشنی اسپرت بودن را در E34 تزریق کرده تا روح خشن برند خود را همچنان در یک سدان لوکس حفظ کند. بی‌شک امتیاز دادن به طراحی یکی از این دو مدل، آن هم در دوره زمانه‌ای که شرکت‌ها بیش از آن که به دنبال طرح‌های ماندگار باشند به دنبال تغییر سریع ذائقه مشتریان هستند، کاری غلط است، چرا که این دو، اسطوره‌هایی ماندگار از دوران طلایی طراحی خودرو در دنیا بوده و همانند نسل‌های جدیدشان، به زور جراحی‌های زیبایی و بوتاکس‌های پیاپی قصد زیبا و ماندگار شدن ندارند.

 نبرد بی پایان

تاریخچه E34

E34 سومین نسل از ب‌ام‌و سری 5 است.ایننخستین نسل از سری5 است که در نسخه استیشن‌واگن نیز تولید شد. همچنین باید E34را از نخستین محصولات ب‌ام‌ودانست که دارای سیستم‌های ایمنی جدید بود؛ این سیستم‌ها شامل کنترل پایداری(ASC) و کنترل کشش(ASC+T) بود. ب‌ام‌و E34 باطیف گسترده‌ای از پیشرانه با حجم‌های 1.8 تا 4 لیتر بنزین‌سوز و گازوئیل‌سوز برای مشتریان قابل سفارش بود. E34 در سال 1982 با الهام گرفتن از سری7 با کد E32 ساخته و پرداخته و در سال 1988 به صورت رسمی رونمایی شد. در این میانمدل پایه سفارش اروپا با کدi518 از یک پیشرانه 4 سیلندر با کد 40Mسود می‌برد که در سال 1996 با پیشرانه 43M جایگزین شد. 518 فقط با جعبه دنده 5 سرعته دستی ارائه می‌شد. یک سال پس از تولید 518، نسخه G آن نیز. این پیشرانه با پایه کارکرد گازسوز به بازار عرضه شد. ب‌ام‌و بعد گذشت مدتی، تولید 518 الکتریکی را آغاز کرد، این مدل با کد IEV518 تولید شناخته می‌شد. 518 هیبرید که با جعبه‌دنده CVT و نسل جدیدی از باتری‌هایی که با بازیافت نیروی ترمز شارژ می‌شدند، روانه بازار شد.

نسخه 520 که پس از 518 قرار می‌گیرد، با پیشرانه شش سیلندر، مدل پایه شش سیلندرهای E34 است. پیشرانه تک میل سوپاپ M20که در سال 1987 روی E34 قرار گرفت، در سال 1990 مورد بازنگری قرار گرفت و تجهیز به دو میل سوپاپ با نام آن M50روانه بازار شد. بعد از گذشت یک سال، پیشرانه M50دوباره مورد بازنگری قرار گرفت و به سیستم متغیر باز و بسته شدن سوپاپ‌ها مجهز شد که با کد  M50 TV قابل تشخیص است.

قوی‌ترین نسخه E34 مدل M5 آن است که پیشرانه S38 با توان 311 اسب‌بخار با حجم 3.6 لیتر و شش سیلندر بود. در آخرین سال تولید همین پیشرانه مورد بازنگری قرار گرفت و توان خروجی آن به 335 اسب‌بخار رسید.

نبرد بی پایان

تاریخچه  W124  

در سوی دیگر مرسدس‌بنز در سال 1984 شروع به ساخت شاسی W124 کرد. این نسل تا سال 1996 نسخه‌ای بود برای مرسدس‌های Eکلاس. W124 که جایگزین 123 شده بود، توانست فروشی غیرقابل پیش‌بینی برای مرسدس به ارمغان بیاورد. W124 رکورد فروش کم سابقه‌‌ای را برای مرسدس رقم زد. تا جایی که در مدت تولید آن بین سال‌های 1984 تا 1995 2.562.143 دستگاه از آن ساخته شد. این خودرو هم مانند رقیب خود ب‌ام‌و E34، در تیپ‌های گوناگون بدنه مانند سدان، پنج در استیشن، کوپه، کانورتیبل و لیموزین تولید شد. یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های W124، سیستم تعلیق آن بود که در محور جلوی آن از سیستم کمک‌فنرهای دمپردار ضدسایش استفاده شده بود، اما در سیستم تعلیق عقب، از سیستم فنربندی چنداتصالی بهره برده بود. این سیستم در مرسدس‌های 190 نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. سیستم تعلیق کیت W124 در هر دو مدل کوپه و سدان مورد تایید سیتروئن نیز قرار گرفت و از کمک‌های روغنی دمپردار برای W124 مورد استفاده قرار گرفت­­­­، این کمک‌فنرها به وسیله یک پمپ فشارقوی تامین می‌شدند. این کمک‌فنرها افزون‌بر روغن و گاز، به سیستم الکترونیکی کوئل‌دار مجهز بود. رودستر R129 SL نیز از روی مرسدس W124 ساخته شد. این رودستر پلت‌فرمی مشترک با W124 داشت.

مدل W124 با پیشرانه‌های 200/200D برای بازار اروپا ساخته شد. در طراحی بدنه نیز W124 با تغییراتی در شکل در موتور، دماغه خودرو و استفاده از رینگ‌های 15 اینچی به ضریب بسیار کم مقاومت باد در مبحث آیرودینامیک دست یابد. یکی از ویژگی‌های بارز ظاهری W124 وجود تیغه برف‌پاک‌کن تکی آن بود.

نبرد بی پایان

در Eکلاس W124 برای نخستین بار، از پیشرانه‌های تمام‌ انژکتور استفاده شد. این پیشرانه با عملکردی بالا نسبت به گذشته ساخته شد. در این پیشرانه برای نخستین بار از سنسور اکسیژن برای تصحیح سوخت استفاده شد. در سال 1987 نیز برای اولین بار در W124 استفاده از سیستم چهار چرخ محرک 4Matic نیز استفاده شد. مرسدس مدل کوپه W124 را در سال 1991 روانه بازار کرد. در همین سال، مدل های فرمان‌راست را برای بازار انگلستان و ژاپن با پیشرانه CE320 و 300 ساخته و پرداخته کرد. مدل‌های E200، E220 و E320 کروکی در سال 1997 در کشور هند تولید شد. در پایان سال تولید W124 شرکت سانگ‌یانگ موتور کره جنوبی امتیاز تولید W124 را از مرسدس خرید و روی پلتفرم آن مدل چیرمن را ساخت. W124 از نظر ایمنی در آزمون تصادف کناری، توانست نمره قبولی را از موسسه تست تصادف اروپا به دست آورد. در این آزمون، مرسدس با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت در برخورد کناری، درها به راحتی باز می‌شد، اما در تصادف‌هایی که W124 از ناحیه جلو و عقب داشت نتوانست نمره خوبی را به دست آورد. بدین منظور افزایش ایمنی در تصادف جلو مرسدس 124 به کیسه‌ هوای ایمنی مجهز شد. در این سال کیسه هوای ایمنی برای مرسدس‌های سفارش اروپا به صورت آپشن در نظر گرفته شد، اما برای بازار آمریکا به صورت استاندارد تولید شد و کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده‌دار و قابل‌تنظیم نیز به آن اضافه شد.

نبرد بی پایان

پشت فرمان

به محض ورود به کابین مرسدس به فضایی لوکس و پر زرق و برق مواجه می‌شوید. طراحی داخلی مرسدس و ترکیب رنگ‌بندی داخلی آن همراه با چوب‌کاری داشبورد و کنسول میانی و رودری‌ها به اندازه‌ای چشم‌گیر و گیرا است که بعد گذشت چند دهه از تولید آن هنوز زیبا و چشم نواز است. فضای داخلی w124 را می توان یکی از زیبا‌ترین طراحی‌های داخلی مرسدس دانست. با قرار گرفتن پشت فرمان مرسدس، به رسم سنت همیشگی مرسدس با چرخاندن سوئیچ در همان مکان همیشگیاش پیشرانه روشن می‌شود. با آغاز حرکت کندی، خاصی به‌ویژه در دورهای ابتدایی مشاهده می‌شود، اما بالا‌تر رفتن دور موتور اندکی شرایط بهبود می‌یابد. ضریب دنده‌های جعبه دنده نیز کاملا مناسب بوده و جبران پیشرانه نه‌ چندان قوی مرسدس را می‌کند. مرسدس پیش روی ما با کارکردی بالا، به ‌عنوان خودرویی که توسط مالک آن برای استفاده روزانه استفاده شده است، کاملا بی سر و صدا بود و کابین آن بعد از گذشت چند دهه، کیفیت خود را حفظ کرده است. صندلی‌های ردیف جلو از راحتی خاصی برخوردار است. صندلی‌های ردیف عقب نیز از راحتی نسبی برخوردار است. امکانات رفاهی E200 نیز در وضعیت حد‌اقلی، اما رضایت بخش است.

اما پس از ورود به کابین ب‌ام‌و با فضایی متفاوت‌تر نسبت به مرسدس مواجه می‌شوید. فضای داخلی ب‌ام‌و مانند دیگر محصولات این برند آلمانی از سادگی خاصی بهره‌مند است. رعایت اصول علم ارگونومی در جای‌جای E34 موج می‌زند. استفاده خطوط سیال و روان و استفاده از داشبوردی تک رنگ، آرمش بصری خاصی را به بیننده القا می‌کند. E34 پیش روی ما با کار کردی بسیار پایین و در بهترین شرایط ممکن نگهداری شده بود. پیشرانه 6 سیلندر E34 نسبت به پیشرانه 4 سیلندر مرسدس بنز کمی چابک‌تر و سر حال به نظر می‌رسید. صدای پیشرانه و اگزوز ب‌ام‌و کاملا اسپرت و گیرا بود و این مهر تاییدی بر این داستان بود که ب‌ام ‌و یک اسپرت ساز تمام عیار باواریایی است که در کنار ساخت خوروهای لوکس توانایی ساخت خودرو‌های اسپرت را نیز دارد.

 

کلام آخر

سالیان مدیدی است میان افراد ماشین باز حسی رقابت و تعصب بر سر نوع برند و یا کشور سازنده وجود دارد. اکنون به دور از هرگونه تعصب و طرف‌داری، هر دو برند آلمانی جزو بهترین‌های این صنعت به شمار می‌روند. هر دو خودرو دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند. مرسدس دارای شخصیتی آرام و با وقار است و نسبت به رقیب خود ب‌ام‌و از نظر کیفیت سواری و دوام قطعه‌ها وضعیتی مناسب‌تر دارد، اما آن سوی میدان ب‌ام‌و با روحی خشن‌تر و اسپرت توانسته است رقابت را در بخشی که مرسدس تمرکز کمتری بر آن دارد، از آن خود سازد.   

عکس: عمیدناصر

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شلیک چری به خودروهای کره‌ای + تصاویر
رونمایی مدیران خودرو از چری آریزو 5 توربو

شلیک چری به خودروهای کره‌ای + تصاویر

فوتون ساوانا رونمایی شد
حضور فعال عظیم‌خودرو در نمایشگاه مشهد

فوتون ساوانا رونمایی شد

کراس‌اووری جدید در بازار ایران
اوپل موکا x چه ویژگی‌هایی دارد؟

کراس‌اووری جدید در بازار ایران

بزک کراس‌اوور چینی
فیس‌لیفت مینور لیفانX60 به نمایش درآمد

بزک کراس‌اوور چینی

سوغات جک برای شیرازی‌ها
محصول جدید کرمان‌موتور رونمایی شد

سوغات جک برای شیرازی‌ها

بازار پر رونق چینی‌ها در ایران
برادر کوچک B50 در شیراز نمایش داده شد

بازار پر رونق چینی‌ها در ایران

رونمایی از سوغات جک در نمایشگاه شیراز
جک S3 با کدام پیشرانه در ایران عرضه می‌شود

رونمایی از سوغات جک در نمایشگاه شیراز

بازگشت قهرمان + تصاویر و ویدئو
ورود جدیدترین نسل ب‌ام‌و سری 5 به ایران توسط پرشیاخودرو

بازگشت قهرمان + تصاویر و ویدئو

جنس فامیلی جور شد!
هوندا HR-V تابستان به ایران می‌آید

جنس فامیلی جور شد!

دست و دل باز شرقی
تجربه رانندگی با دانگ‌فنگ H30 کراس

دست و دل باز شرقی

تغییر به سبک برلیانس + تصاویر
آزمایش فنی خودروی برلیانس کراس(C3)

تغییر به سبک برلیانس + تصاویر

سربلند در جاده‌های ناهموار + تصاویر
تجربه رانندگی یک روزه با بی وای دی S6

سربلند در جاده‌های ناهموار + تصاویر

آرایشی تازه بر صورت ببر چینی + تصاویر
آزمایش فنی کاپرا 2 محصول جدید گروه بهمن

آرایشی تازه بر صورت ببر چینی + تصاویر

پریوس روی باند پرواز + تصاویر
بررسی فنی کم‌مصرف‌ترین خودروی بازار

پریوس روی باند پرواز + تصاویر

زیبایی یا کارآیی؟+ تصاویر
رنو سیمبل در برابر چری آریزو5

زیبایی یا کارآیی؟+ تصاویر

بازنده پیروز است! + تصاویر
رنو کپچر یا سانگ‌یانگ تیوولی؟

بازنده پیروز است! + تصاویر

پل پوزیشن وتل در روز دشوار مرسدس
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه فرمول ۱ سنگاپور

پل پوزیشن وتل در روز دشوار مرسدس

ردبول حاکم مرحله تمرینی
نتیجه روز نخست مسابقه فرمول ۱ سنگاپور

ردبول حاکم مرحله تمرینی

مارکز برد و صدرنشین شد
نتیجه مسابقه موتورسواری سن مارینو

مارکز برد و صدرنشین شد

خاک فراری در تسخیر مرسدس
نتیجه مسابقه فرمول ۱ ایتالیا

خاک فراری در تسخیر مرسدس

رکوردشکنی همیلتون در خانه فراری
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه فرمول ۱ ایتالیا

رکوردشکنی همیلتون در خانه فراری

مرسدس در صدر
نتیجه روز نخست مسابقه فرمول ۱ ایتالیا

مرسدس در صدر

دویسیوزو برد و صدرنشین شد
نتیجه مسابقه موتورسواری موتو جی پی بریتانیا

دویسیوزو برد و صدرنشین شد

وتل در فراری ماندنی شد
فراری به شایعات پایان داد

وتل در فراری ماندنی شد

پل پوزیشن تاریخی لوییس همیلتون
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه فرمول 1 بلژیک

پل پوزیشن تاریخی لوییس همیلتون

از سرگیری دوباره مسابقات فرمول۱
نتیجه روز نخست مسابقه بلژیک

از سرگیری دوباره مسابقات فرمول۱

نظرسنجی
کدامیک از قراردادهای زیر را برای آینده صنعت خودرو ایران مفید می دانید؟
ایران خودرو - پژو
ایدرو - رنو
سایپا - سیتروئن
ماموت - فولکس واگن
آرشیو مجله خودروها