کد خبر: ۷۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
خودرونویس: در هفته گذشته بیشتر نمادهای خودرویی با کاهش روزانه ارزش سهام خود مواجه شدند و در همان حال فقط تک‌سهم‌هایی توانستند برای یکی، دو روز در برابر روند نزولی بازار مقاومت کنند.
آیا خودرویی‌های بورس از چراغ قرمز عبور می‌کنند؟
**آخرین هفته کاری خرداد برای گروه خودرو و قطعات حاضر در بورس اوراق بهادار در حالی آغاز خواهد شد که همچنان وضعیت این گروه، مبنی بر ادامه رشد شاخص‌ها یا بازگشت به مسیر نزولی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
** بررسی روندی که این گروه طی هفته گذشته طی کرد، بر این تردید دامن می‌زند. هر‌چند در آخرین روز کاری هفته گذشته، خودرویی‌ها با حمایت‌هایی که عمدتا حقوقی بودند، توانستند تا حدی خود را بالا بکشند و مانع فروریختن ارزش سهام خود شوند اما در عین حال مشخص نیست که آیا این روند در هفته جاری تکرار و در صورت تکرار با جواب مثبت همراه شود؟
**در هفته گذشته بیشتر نمادهای خودرویی با کاهش روزانه ارزش سهام خود مواجه شدند و در همان حال فقط تک‌سهم‌هایی توانستند برای یکی، دو روز در برابر روند نزولی بازار مقاومت کنند. البته علاوه بر تاثیر سردرگمی‌، بلاتکلیفی‌های مرتبط با دولت جدید، توقف نمادهای پر‌طرفدار و پر‌معامله، همچنین کمبود نقدینگی در کنار شوک حاصل از حادثه تروریستی تهران، مزید بر علت شده بود تا نه‌تنها گروه خودرو و قطعات بورس تهران بلکه تمام شاخص‌های آن نیز روزهای خوبی را پشت سر نگذارند. از سوی دیگر روند حرکتی گروه خودرو که از روز سه‌شنبه پیش شروع شده بود، در آخرین روز کاری هفته به جایی رسید که براساس آن یک نماد خودرویی توانست عنوان موثرترین نماد بر رشد شاخص را به نام خود کند. در روزی که شاخص کل پس از افت ۳۶۵واحدی، ۳۸واحد رشد کرده بود. همچنین خپارس (نماد بورسی پارس خودرو) با ۲۱واحد، تاثیرگذار‌ترین نماد بر مثبت شدن شاخص کل بورس شناخته شد. ضمن اینکه در کنار پارس خودرو اکثر خودرویی‌های بورس توانستند روز خوبی را پشت سر بگذارند و تمام آنها با افزایش ارزش روزانه سهام خود از ۱٫۵۰ تا ۴٫۹۸درصد به کار خود پایان بدهند.
**در همین حال یکی از فعالان بازار به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «انتظار برای انتشار خبرهای مثبت در این گروه، در کنار گزارش‌های مالی جدید گروه سایپا باعث شده است فرصتی برای نوسان‌گیری مجدد تا قبل از برگزاری مجامع عادی سالانه خودرویی‌ها برای اندک معامله‌گران حقیقی کف بازار فراهم شود، هرچند اغلب حقوقی‌ها به دلایل کلان سیاسی و اقتصادی فعلا ترجیح می‌دهند تا تثبیت اوضاع کج‌دار و مریز رفتار کنند و بتوانند بر اساس آنچه پیش خواهد آمد، در خصوص سهام خود تصمیم‌گیری کنند.» بنابر این گزارش‌، خودرویی‌ها که در هفته گذشته در پی نزول‌های پی‌در‌پی شاهد افت ارزش کل بازار خود بودند، پس از اتمام آخرین روز کاری با تجدید قوا در انتظار اولین روز هفته نشسته‌اند؛ هفته‌ای که در آن ایران خودرو نیز به جدول بازگشته است.
**در حال حاضر گروه خودرو و قطعات در‌صدر برترین‌های گروه صنعتی قرار دارد و با جبران بخشی از زیان هفته‌های گذشته، ارزش کل بازارش به ۱۷هزار و۴۳۶میلیارد تومان رسیده است. با این حال باید دید خودرویی‌ها باز هم پشت چراغ قرمز نزول خواهند ماند یا تخت‌گاز از چراغ سبز چهارشنبه به سوی صعود حرکت می‌کنند.
منبع: دنیای خودرو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
خارجی پل پوزیشن باکو از آن همیلتون شد
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه فرمول ۱ آذربایجان

پل پوزیشن باکو از آن همیلتون شد

خارجی نخستین پل پوزیشن زارکو‌ در مسابقات Moto GP
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه موتورسواری هلند

نخستین پل پوزیشن زارکو‌ در مسابقات Moto GP

خارجی پورشه به فرمولE می پیوندد
محبوب ترین مسابقه بین خودروسازان کدام است؟

پورشه به فرمولE می پیوندد

داخلی بالاگرفتن شایعات حضور آئودی در فرمول 1
آیا آئودی به فرمول 1 وارد میشود؟

بالاگرفتن شایعات حضور آئودی در فرمول 1

نظرسنجی
نظر شما در رابطه با طراحی پایگاه خبری خودرونویس چیست؟
خوب
متوسط
ضعیف
آرشیو ماهنامه نسل برتر