کد خبر: ۱۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۵
وضعیت تحقیق و توسعه در صنعت خودرو ایران در مقایسه با سایر کشورها
خودرونویس: درکنار ده‌ها علتی که می‌توان منشا تفاوت سطح صنعت خودروسازی ایران با کشورهای مطرح این حوزه باشد، نوع تمرکز و تاکید صنعتگران ما در بخش تحقیق توسعه شرکت‌های خودروسازی داخلی در مقایسه با خودروسازان کوچک و بزرگی که در دیگر کشورهای جهان قرار گرفته‌اند است. در این گزارش به طور اجمالی به بررسی وضعیت تحقیق توسعه در صنعت خودرو ایران در مقایسه با سایر کشورها خواهیم پرداخت.
رویایی که با نیم درصد تحقق پیدا نمی‌کند!

** تمامی شرکت‌های خودروسازی مانند سایر کسب‌وکارها همواره از مفهومی به‌نام بازار کامل در علم اقتصاد که بدترین وضعیت درآمدی را برای آن‌ها می‌سازد فراری هستند و ایجاد انحصار در حوزه کاری خود را دنبال می‌کنند. اصلی‌ترین روش شناخته شده برای رسیدن به ایجاد تمایز در یک بازار آزاد و رقابتی، استفاده از تحقیق و توسعه برای ساخت محصول و ارائه خدمتی است که آن‌قدر از محصول دیگران متفاوت باشد که بتواند انحصار مورد نظر را برای آن شرکت ایجاد کند. اما همانطور که گفتیم این مساله در یک بازار آزاد و رقابتی انجام می‌شود. در کشور ما و به ویژه صنعت خودرو ما، حمایت دولت از خودروسازان داخلی هرچند به آن‌ها تضمینی کوچک برای بقا می‌دهد، اما درعین حال باعث کند شدن حرکت به سمت استفاده از تحقیق و توسعه شده و درنتیجه محصول وطنی درعین این‌که از بسیاری از امکانات و توانایی‌های نمونه‌ خارجی برخوردار نیست، اما باز می‌فروشد و سود می‌کند.

** اگر سرمایه‌های اختصاص یافته برای بحث تحقیق و توسعه در خودروسازان داخلی را به نسبت شرکت‌های خارجی مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که باوجود تیراژ بالای خودرو در کشور، تا چه میزان از کمپانی‌های مطرح در زمینه R&D عقب‌تریم. گزارش‌های تازه نشان‌ می‌دهد که در سال 2015، غول‌های خودروسازی برای حفظ رضایت‌ خریداران و درنتیجه فروش‌ خود، تا 6 درصد از درآمدشان را صرف بخش تحقیق و توسعه کرده‌اند؛ به‌طور مثال گروه خودروسازی فولکس واگن به‌عنوان پرچمدار این حوزه در سال میلادی گذشته 15.3 میلیارد دلار را خرج بهبود محصولاتش کرده است؛ رقمی که برای متوسط شرکت‌های جهان در حدود 4.5 درصد و معادل رقم نجومیِ 109.3 میلیارد دلار می‌شود! این درحالی است به گفته دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان میزان تخصیص درآمد فروش به تحقیق و توسعه در شرکت‌های خودروسازی کشور کمتر از نیم درصد است.

** به گزارش پایگاه خبری خودرونویس، علت ثانویه‌ای که در به وجود آمدن این وضعیت اسف‌بار در حوزه R&D نقش دارد، تنها میزان پایین بودجه اختصاص داده شده به تحقیق و توسعه نیست بلکه مشکل آسیب‌زننده‌تر این است که از همین بودجه هم بهره‌وری درستی نداریم. ما در این حوزه نه‌تنها امکانات خوبی داریم بلکه فرصت‌های بسیاری نیز داشته‌ایم که بتوانیم فاصله خود را با بقیه خودروسازان کمتر کنیم، اما از آن‌ها استفاده درستی نکردیم. علیرضا محمدزاده کارشناس سابق مرکز تحقیقات ایران‌ خودرو و مدیر کنونی تیم طراحی شرکت بنا‌شریف در گفت‌وگو با خبرنگار نسل‌برتر، با تاکید بر این مساله عنوان کرد که صنعت خودروسازی ما قابلیت‌های بسیاری حداقل در حوزه طراحی دارد و در بحث R&D فرصت‌های بسیاری مانند زمان تحریم داشت تا خود را مانند کشور چین تبدیل به یک قطب کند یا دست کم به جایگاهی برسد که آینده روشنی را برای خود متصور باشد، اما شاید به‌دلیل نبود انگیزه کافی نه تنها از آن فرصت استفاده نشد بلکه از امکانات و استعدادهایی که همین امروز در این حوزه وجود دارد نیز بهره‌گیری نمی‌شود و روزبه‌روز فارغ‌التحصیلان خوب رشته‌هایی مانند طراحی صنعتی ایران را به‌ مقصد کشورهای خارجی و به‌ هدف کار در تحقیق و توسعه ترک می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
خارجی پل پوزیشن باکو از آن همیلتون شد
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه فرمول ۱ آذربایجان

پل پوزیشن باکو از آن همیلتون شد

خارجی نخستین پل پوزیشن زارکو‌ در مسابقات Moto GP
نتیجه مرحله تعیین خط مسابقه موتورسواری هلند

نخستین پل پوزیشن زارکو‌ در مسابقات Moto GP

خارجی پورشه به فرمولE می پیوندد
محبوب ترین مسابقه بین خودروسازان کدام است؟

پورشه به فرمولE می پیوندد

داخلی بالاگرفتن شایعات حضور آئودی در فرمول 1
آیا آئودی به فرمول 1 وارد میشود؟

بالاگرفتن شایعات حضور آئودی در فرمول 1

نظرسنجی
نظر شما در رابطه با طراحی پایگاه خبری خودرونویس چیست؟
خوب
متوسط
ضعیف
آرشیو ماهنامه نسل برتر